zendegi-salem
zendegi-salem
zendegi-salem
zendegi-salem

روغن زیتون فرابکر اکسیر چیست؟

m_rooina
22.10.19 06:26 AM Comment(s)

روغن زیتون فرابکر اکسیر روغنی است که توسط روش های مکانیکی و بدون استفاده از حلال و مواد شیمیایی از میوه جدا می شود. این روغن حاوی تمام ترکیبات مفید و ارزشمند زیتون بوده و بهترین نوع روغن زیتون می‌باشد. روغن زیتون فرابکر به دلیل داشتن مقادیر بالای پلی فنل ها دارای طعم کمی تلخ و تند بوده و دارای خواص غذایی و درمانی بی نظیری است. در ادامه با سالم بازار برای معرفی خواص روغن زیتون فرابکر اکسیر همراه باشید.

انواع متعددی از روغن زیتون وجود دارد و تفاوت بین آنها به خاطر زیتونی که از آن روغن می گیرند، نیست. بلکه روش استخراج روغن، نوع مواد افزودنی و سطح اولئیک اسید آزاد در این روغن ها اهمیت دارد.

روغن زیتون بر اساس اسیدیته و اولئیک اسید آزاد درجه بندی می شود. بر این اساس چند نوع روغن زیتون وجود دارد که عبارتند از روغن زیتون فرابکر، روغن زیتون بکر، روغن زیتون تصفیه شده، روغن زیتون تصفیه نشده و روغن زیتون معمولی. از میان تمام انواع روغن های زیتون، روغن زیتون فرابکر دارای بیشترین خواص برای سلامتی می باشد.

روش شناخت روغن زیتون فرابکر

طبق استانداردهای شورای بین المللی روغن زیتون (IOOC)، روغن زیتون فرابکر (اکستراویرجین) دارای ۳ ویژگی زیر می باشد:

۱. رنگ روغن زیتون مرغوب، زرد یا زرد مایل به سبز است.

۲. روغن زیتون مرغوب باید بوی میوه زیتون، سیب یا علف تازه بدهد.

۳. طعم تلخی و تند و تیز بودن به گونه ای که اگر یک قاشق غذاخوری از آن را در دهان ریخته و با هوا آن را پایین بدهیم پس از چند لحظه تلخی و تند و تیز بودن آن را در انتهای کام خود حس می کنیم و درست پس از یک دقیقه این طعم از بین رفته و احساس خوشایندی به ما دست خواهد داد که به نظر میرسد خوشمزه ترین خوراکی دنیا را خورده ایم. ویژگی دیگر این روغن این است که این روغن هرگز در دهان نمی ماسد.

جالب است بدانید که تندی و تلخی روغن زیتون فرابکر مربوط به ترکیبات مفید و ارزشمندی بنام پلی فنل ها است که آنتی اکسیدانی بسیار قوی برای مقابله با سلول های سرطانی می‌باشد. به دلیل این خواص بی نظیر روغن زیتون فرابکر اکثر مصرف کنندگان کشورهای مدیترانه ای قبل از خرید روغن زیتون، این تست را انجام می دهند تا مطمئن شوند که روغن زیتون خالص فرابکر را مصرف می کنند.

 


 

معرفی انواع روغن زیتون

۱. روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر یا فوق بکر، روغن زیتونی تصفیه نشده است و با کیفیت ترین نوع روغن زیتون می باشد. روش استخراج روغن زیتون فرابکر به گونه ای است که طعم واقعی زیتون احساس می شود، و ویتامین ها و مواد معدنی موجود در زیتون در این روغن به فراوانی موجود است. روغن زیتون فرابکر از سایر انواع روغن های زیتون، اولئیک اسید کمتری دارد (اولئیک اسید آن بیشتر از ۱ درصد نیست) این روغن با مواد شیمیایی و فرآیندهای حرارتی تغییر نیافته است. رنگ آن سبز طلایی است و عطر و طعم متفاوتی دارد. پایان طعم آن به تندی ملایمی ختم می شود.

۲.  روغن زیتون بکر

فرآیند تولید این نوع روغن نیز مانند روغن زیتون فوق بکر به گونه ای است که از مواد شیمیایی و گرما برای استخراج روغن از میوه زیتون استفاده نمی شود. این روغن نیز تصفیه نشده است. روغن زیتون بکر هم خلوص و طعم واقعی زیتون را دارا می باشد. تفاوت روغن زیتون بکر و روغن زیتون فرا بکر در میزان اولئیک اسید است. به گونه ای که روغن زیتون بکر میزان اولئیک اسید بیشتری دارد. از نظر طعم نیز روغن زیتون بکر طعم ملایم تری از روغن زیتون فرابکر دارد. لازم به ذکر است که روغن زیتون بکر به سختی یافت می شود.

۳. روغن زیتون خالص یا روغن زیتون معمولی

برای تهیه این روغن از مواد شیمیایی و فرآیندهای حرارتی استفاده شده است. این نوع روغن در ایران معروف به روغن بودار است و کیفیت آن از روغن زیتون فوق بکر کمتر است. رنگ روشن تر و اولئیک اسید بیشتری (۳-۴ درصد) دارد و برای اهداف پخت و پز مناسب می باشد.

۴. روغن زیتون تصفیه شده

روغن زیتون تصفیه شده از تصفیه روغن زیتون بکر به دست می‌آید و در ایران معروف به روغن «بی‌بو» است. طعم و بوی این نوع روغن تحت فرآیندهای شیمیایی کاملاً خنثی شده و مناسب کسانی است که طعم روغن زیتون فرابکر یا بکر را دوست ندارند. اما این روغن به دلیل استفاده از فرآیند تصفیه بعضی از ترکیبات موثر زیتون را از دست داده و به همین دلیل کیفیت آن به مراتب پایین‌تر از روغن‌های بکر است.

 

روغن زیتون فرابکر اکسیر چگونه تهیه می شود؟

اگر مسائلی از قبیل رسیدگی میوه و فصل برداشت (باید اکثر زیتون های بنفش رنگ شده باشند)،‌نوع کارخانه و روش روغن کشی و مهمتر از همه، رو ش انتقال میوه به کارخانه (درون سبد) و زمان برداشت میوه زیتون تا استحصال روغن (حداکثر ۴۸ ساعت) رعایت گردد، روغن زیتون فرابکر Extra Virgin بدست می آید. با کمال افتخار، تمامی مراحل فوق در تولید روغن زیتون فرابکر اکسیر به طور کاملا تخصصی رعایت می گردد. با رعایت این موارد می توان قاطعانع ادعا کرد که این روغن هم غذا و هم دارو است.

 

واص روغن زیتون فرابکر اکسیر

۱. بهترین دارو برای یبوست های مزمن (علائم بهبودی در کمتر از یک هفته با ۴ قاشق غذاخوری در روز)

۲. کلسترول بد (LDL) را کاهش داده و کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد. و با جلوگیری از گرفتگی عروق مانع سکته ای قلبی و مغزی می گردد.

۳. سرشار از ویتامین E و آنتی اکسیدان، جهت جلوگیری از برخی سرطان ها

۴. قند خون را کاهش داده و بهترین روغن برای کبد چرب است.

۵. فشار خون را تنظیم، و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

۶. با مصرف ناشتای روزانه یک قاشق غذاخوری همراه با آبلیمو بعضی از سنگ های صفرا را از بین می برد.

۷. پوست را در برابر اشعه سرطان زای ماوراء بنفش مقاوم کرده و با داشتن اسیدهای چرب ضروری پوست را نرم و انعطاف پذیر می نماید و برای جلوگیری از ریزش مو مفید می باشد.

۸. از نرمی استخوان در کودکان و پوکی استخوان در بزرگسالان جلوگیری می نماید.

salembazar.ir